تبلیغات
پازل سیتی - 10 ترفند در Task Manager ویندوز 10
 
پازل سیتی
Pazel City
درباره وبلاگ


I Am Mahdi


انسان ها شکست نمیخورند بلکه تنها تلاش کردن شان را متوقف می سازند.
بدون هر وقت واست مشکلی پیش اومد خدا دلش واست تنگ شده و می خواد که باهاش حرف بزنی...

حقگو باش، قضاوت عادلانه داشته باش، وفای به عهد داشته باش


همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد.

مدیر وبلاگ : مهدی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
از اینترنت چه استفاده ای می کنی؟!


احتمالاً شما نیز به‌مانند بسیاری از کاربران تنها زمانی که برنامه‌ای هنگ می‌کند به Task Manager ویندوز پناه می‌برید. اما بایستی بدانید عملکرد تسک منیجر تنها به بستن برنامه‌های هنگ‌کرده محدود نمی‌شود، بلکه توانایی‌های عمیقی در آن نهفته شده است که شما را شگفت‌زده می‌کند. به ویژه در تسک منیجر ویندوز 10 که عملکرد آن بسیار حرفه‌ای‌تر نیز شده است. هم‌اکنون به معرفی این 10 نکته‌ می‌پردازیم که کم‌تر کاربری از آن‌ها باخبر است.

 

1. باز کردن Task Manager

فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl+Alt+Delete و انتخاب Task Manager مرسوم‌ترین راه برای دسترسی به تسک منیجر است. اما جالب است بدانید برای باز کردن تسک منیجر راه‌های متنوع و گوناگونی وجود دارد که از فشردن Ctrl+Alt+Delete هم سریع‌تر هستند. در این ترفند به معرفی 7 راه مختلف برای باز کردن Task Manager پرداخته شده است:

 

2. پی بردن به این که چرا برنامه‌ها هنگ کرده‌اند

همان‌طور که اشاره شد یکی از کاربردهای اصلی تسک منیجر در بستن برنامه‌ها و اپ‌های هنگ‌کرده است. اما این بار اگر برنامه‌ای در محیط ویندوز هنگ کرد و از دسترس خارج شد، پیش از آن که عملیات End Task را روی آن انجام دهید، این موضوع را بررسی کنید که چرا این برنامه هنگ کرده است و شاید اصلاً نیازی به بستن آن نباشد و برنامه پس از چند ثانیه مجدد در دسترس قرار بگیرد. چرا که بستن برنامه‌ها به این صورت ممکن است منجر به آسیب‌رسانی به اطلاعات آن‌ها گردد.

برای این کار، بعد از باز کردن Task Manager (در حالت More details)، به تب Details بروید. سپس در میان پروسه‌ها، پروسه‌ی مورد نظر را یافته، روی آن راست‌کلیک کنید و Analyze Wait Chain را انتخاب کنید. اطلاعاتی که در این پنجره نمایش داده می‌شود به شما کمک می‌کند که پی ببرید این پروسه به چه دلیل متوقف شده است.
 

 

3. راه‌اندازی مجدد ویندوز اکسپلورر

هنگامی که بخشی از ویندوز (همانند تسک‌بار، منوی استارت و...) دچار مشکل می‌شود، راه‌اندازی مجدد پروسه‌ی Explorer.exe می‌تواند یک راه حل باشد. برای این کار نیز روش‌های گوناگونی وجود دارد که یکی از سریع‌ترین راه‌ها استفاده از Task Manager است.

برای این کار (ترفندستان) کافی است در میان پروسه‌ها، پروسه‌ی Windows Explorer را یافته، روی آن راست‌کلیک کنید و سپس Restart را انتخاب کنید.
 

 

مطلب مرتبط:

 

4. نظارت بر عملکرد و منابع سیستم

تسک منیجر نه‌تنها اجازه مدیریت پروسه‌ها را به شما می‌دهد، بلکه ابزارهای کاربردی مختلفی برای نظارت بر کارایی و تخصیص منابع سیستم در اختیارتان قرار می‌دهد. با مراجعه به تب Performance به موارد زیر دسترسی خواهید داشت:

 • نظارت بر منابع: در پایین پنجره بر روی Open Resource Monitor کلیک کنید تا وارد بخش نظارت بر منابع شوید. در این محیط می‌توانید به صورت پیشرفته،  داده‌های درلحظه در خصوص سیستم‌تان را مشاهده کنید. داده‌هایی پیرامون ریسه‌های در حال استفاده، زمان پاسخ‌گویی دیسک و... .
 • حالت‌های مشاهده: با راست‌کلیک بر روی نوار سمت چپ صفحه و انتخاب Hide graphs می‌توانید نمودارهای موجود در نوار را مخفی کنید و با انتخاب Summary view نیز تنها نوار را مشاهده خواهید کرد. همچنین می‌توانید در فضای پنل سمت راست، راست‌کلیک کنید و Graph summary vieww را انتخاب کنید تا تنها محتوای پنل سمت راست نمایان شود.
 • اطلاعات لحظه‌ای: با راست‌کلیک بر روی هر یک از منابع (همانند CPU یا Memory) و انتخاب Copy می‌توانید اطلاعات لحظه‌ای هر منبع را کپی کنید و در محل دلخواه Paste نمایید. این اطلاعات هنگامی که می‌خواهید از شخص دیگری برای حل مشکل کمک بگیرید بسیار مفید خواهند بود.
 • ریز اطلاعات شبکه: کارت شبکه‌ی خود را انتخاب کنید، سپس در پنل سمت راست، راست‌کلیک کنید و View network details را انتخاب کنید. در این صفحه ریز  جزئیات مربوط به شبکه‌ همانند سرعت لینک، بایت‌های ارسالی و دریافتی و... قابل مشاهده خواهد بود.
 • سایر اطلاعات مفید: هر منبع، جزئیات جالبی را در خود گنجانده است که می‌توانند مفید باشند. همانند زمان بالا بودن سیستم در CPU، اسلات‌های رم در Memory، سرعت خواندن و نوشتن در Diskk و... .

 

 

5. جستجوی آنلاین در خصوص پروسه‌های مشکوک

اگر در لیست پروسه‌های موجود در تسک منیجر، یک پروسه‌ی مشکوک یافتید که چیزی در خصوص آن نمی‌دانستید کافی است بر روی آن راست‌کلیک کنید و Search Online را انتخاب کنید. بلافاصله اطلاعات پروسه در موتور جستجوی بینگ جستجو شده و در مرورگر وب پیش‌فرض ویندوز نمایش داده می‌شود. اکنون می‌توانید به آسانی به تحقیق در خصوص این پروسه بپردازید.
 

 

6. افزودن ستون‌های اضافی برای جزئیات بیش‌تر

به طور پیش‌فرض تب Processes در تسک منیجر ویندوز 10 شامل 5 ستون است: Name ،CPU ،Memory ،Disk و Network. این ستون‌ها مهم‌ترین جزئیات و اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهند اما اگر مایلید به جزئیات بیش‌تری دست پیدا کنید در محدوده‌ی این سرستون‌ها راست‌کلیک کنید. خواهید دید ستون‌‌های دیگری هم وجود دارند که غیرفعال‌ هستند. این ستون‌های اضافی عبارت‌‌اند از:

 •  Type: بیان‌گر نوع پروسه
 • Status: بیان‌گر وضعیت پروسه
 • Publisher: بیان‌گر ناشر پروسه
 • PID: بیان‌گر شناسه‌ی پروسه
 • Process Name: بیان‌گر نام پروسه (معمولاً نام فایل اجرایی آن)
 • Command Line: بیان‌گر فرمان و پارامترهای استفاده‌شده هنگام اجرای پروسه

 


همگی این‌ها می‌توانند مفید باشند. به عنوان مثال فعال بودن Process Name که منجر به نمایش فایل اجرایی پروسه می‌شود می‌تواند در تشخیص پروسه‌های مشکوک بسیار به شما کمک کند. همچنین ستون Publisherr که هویت ناشر یا سازنده‌ی این برنامه را مشخص می‌کند.


علاوه بر این با مراجعه به تب Startup نیز می‌توانید ستون‌های اضافی کاربردی‌ را در این تب اضافه کنید. ستون‌هایی با اهداف حل مشکل (نظیر CPU و Disk I/O at Startup) یا برای مشاهده‌ی پروسه‌های آغازین ویندوز که کماکان در حال اجرا هستند (ستون Running Now).

 

7. تغییر وضعیت مقادیر و درصدها

هنگامی که در حال مرور لیست پروسه‌ها در تب Processes هستید، ستون CPU تنها به صورت درصدی قابل مشاهده است، اما سه ستون پیش‌فرض دیگر توانایی تغییر وضعیت بین مقدار و درصد را دارند. کافی است روی یک پروسه راست‌کلیک و از منوی Resource Values منبع را انتخاب کرده و گزینه‌ی Values (مقادیر) یا  Percents (درصدها) را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر یک پروسه به میزان 100 مگابایت از رم شما را مصرف می‌کند، هم‌اکنون می‌توانید پی ببرید این 100 مگابایت چند درصد از رم محسوب می‌شود.
 

 

8. مدیریت آسان پنجره‌ها

با استفاده از تسک منیجر می‌توانید پنجره‌های ویندوز را نیز مدیریت کنید. برای این کار در تب Processes بر روی فلش سمت چپ پروسه راست‌کلیک کنید. سپس در زیرشاخه‌ی آن بر روی پروسه‌ی اصلی راست‌کلیک نمایید. این گزینه‌ها موجود هستند:

 • Switch To: نمایش پنجره‌ی برنامه‌ی انتخابی و Minimize کردن پنجره‌ی تسک منیجر.
 • Bring to Front: نمایش پنجره‌ی انتخابی، جلوتر از دیگر پنجره‌ها.
 • Minimize: کمینه‌سازی پنجره.
 • Maximize: بیشینه‌سازی پنجره.
 • End Task: بستن برنامه.

 

 

9. باز نمودن محل فایل

اگر مایلید به طور سریع به محل نصب یک برنامه یا محل قرارگیری فایل اجرایی مراجعه کنید، سریع‌ترین راه کمک‌ گرفتن از تسک منیجر است. کافی است (ترفندستان) در تب Processes، بر روی پروسه‌ی مورد نظر راست‌کلیک کنید و Open file location را انتخاب کنید. بلافاصله در محیط فایل اکسپلورر، پوشه‌ای که فایل اجرایی در آن قرار دارد باز خواهد شد. بدین ترتیب می‌توانید به هویت بسیاری از پروسه‌‌های مشکوک نیز پی ببرید.
 

 

10. دسترسی به خط فرمان به طور مخفیانه

شاید برای‌تان عجیب باشید که بدانید از طریق Task Manager می‌توانید مستقیماً به Command Prompt ویندوز دسترسی پیدا کنید. آن هم با دسترسی Administrator. برای این کار ابتدا کلید Ctrl را نگه دارید. سپس از منوی File بر روی Run new task کلیک کنید. به جای باز شدن پنجره‌ی Run، پنجره‌ی Command Prompt باز می‌شود.
 

 

نوع مطلب : ترفند ویندوز، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 1397/08/25 13:45
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is magnificent blog. A great read. I'll certainly be back.
جمعه 1397/08/25 13:39
Pretty! This has been a really wonderful article. Thanks for providing this info.
جمعه 1397/08/25 12:33
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it
جمعه 1397/08/25 11:30
I am really enjoying the theme/design of your blog. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A few of my blog audience have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any suggestions to help fix this issue?
پنجشنبه 1397/08/24 05:48
I certainly did not realize that. Learnt something new right now! Thanks for that.
پنجشنبه 1397/08/10 14:08
A person essentially lend a hand to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to create this particular put up extraordinary. Excellent task!
سه شنبه 1397/08/8 16:09
Normally I don't learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very
compelled me to take a look at and do it! Your writing taste has been amazed me.

Thank you, quite great post.
سه شنبه 1397/08/8 14:49
continuously i used to read smaller articles or reviews
which also clear their motive, and that is also happening
with this paragraph which I am reading at this time.
سه شنبه 1397/08/8 13:36
It's really a great and useful piece of information. I'm glad that you simply shared
this useful info with us. Please stay us up to date like this.
Thanks for sharing.
سه شنبه 1397/08/8 13:16
Hello this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors
or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get
advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!
سه شنبه 1397/08/8 12:17
Admiring the persistence you put into your site and in depth information you present.
It's good to come across a blog every once in a while that
isn't the same out of date rehashed material.
Wonderful read! I've bookmarked your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.
سه شنبه 1397/08/8 09:09
Thanks for the good writeup. It if truth be told was once a entertainment
account it. Glance complex to far delivered agreeable
from you! By the way, how can we be in contact?
سه شنبه 1397/08/8 07:27
Remarkable issues here. I'm very happy to look your article.
Thanks so much and I'm taking a look ahead to touch you.
Will you kindly drop me a mail?
سه شنبه 1397/08/8 06:45
My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the expenses.
But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on numerous websites for about a year and am concerned about switching to another
platform. I have heard very good things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress content
into it? Any help would be really appreciated!
پنجشنبه 1397/08/3 09:32
Hi! I'm at work browsing your blog from my new iphone 3gs!
Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
Keep up the fantastic work!
پنجشنبه 1397/08/3 05:34
Thanks for finally talking about >پازل سیتی -
10 ترفند در Task Manager ویندوز 10 <Liked it!
پنجشنبه 1397/08/3 02:57
Hello, i believe that i saw you visited my website so i came to go back
the favor?.I'm trying to to find things to enhance my website!I assume its ok to use some of your ideas!!
پنجشنبه 1397/08/3 02:28
Hello there, You have done an incredible job. I will definitely digg it and personally recommend to
my friends. I am confident they'll be benefited from this web site.
پنجشنبه 1397/08/3 01:44
Hello, after reading this remarkable article
i am as well glad to share my knowledge here with friends.
دوشنبه 1397/07/30 09:19
Wow! This bkog lookms just like my old one! It's on a totallly different subject
but it has pretty much the same page layout and design. Superb choice off colors!
شنبه 1397/07/28 12:15
There’s been a lot of changes since I last left a comment
about my site. I’m starting to add the new features that I’ve wanted to.
I hope in the next few weeks that all of it will be up and
running. It’s going to take time and I haven’t had much of it to dedicate to this project.
I thank you all for visiting my site and I hope you have a
great weekend!
چهارشنبه 1397/07/25 16:23
I blog quite often and I genuinely thank you for your content.

This great article has really peaked my interest.
I will book mark your website and keep checking for new details
about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.
چهارشنبه 1397/07/25 08:38
It's going to be finish of mine day, except before finish I am reading this wonderful
article to increase my experience.
دوشنبه 1397/07/23 01:04
I all the time emailed this webpage post page to all my contacts, since if like to read it afterward my links will too.
دوشنبه 1397/07/23 01:02
Hi terrific website! Does running a blog such as this require a large amount of work?
I have absolutely no understanding of programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway,
if you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
I know this is off subject nevertheless I simply needed
to ask. Thank you!
دوشنبه 1397/07/23 01:01
Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is valuable and all. However just imagine if you added some great photos or videos to give your posts more, "pop"!
Your content is excellent but with pics and video clips, this site could
certainly be one of the very best in its niche.
Fantastic blog!
دوشنبه 1397/07/23 01:00
hi!,I like your writing very a lot! proportion we communicate extra approximately your article on AOL?
I need an expert on this area to solve my problem.
Maybe that is you! Taking a look ahead to see you.
دوشنبه 1397/07/23 01:00
Greetings, I think your blog may be having browser compatibility problems.
Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks
fine however when opening in IE, it's got some overlapping issues.
I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, excellent blog!
دوشنبه 1397/07/23 00:57
It's a shame you don't have a donate button! I'd most
certainly donate to this outstanding blog!
I guess for now i'll settle for bookmarking and adding
your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this website with my
Facebook group. Chat soon!
دوشنبه 1397/07/23 00:57
I am genuinely delighted to read this web site posts which consists of plenty
of valuable facts, thanks for providing such information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه